Erik-Kayısı Anaçları

Yabani Erik: Ülkemizde yaygın olarak kullanılan tohum anacıdır. Ağır ve nemli topraklarda olduğu kadar hafif ve kumlu topraklarda da iyi büyürler. Kuraklığa dayanıklıdırlar. 7 m x 7 m veya 8 m x 7 m dikim aralıkları kullanılabilir.

Zerdali: Kayısı çöğür anacı üretiminde zerdali ve kültüre alınmış kayısı çeşitlerinin çekirdekleri kullanılır. Verimli, yüksek meyve kalitesine sahip olmasının yanı sıra kültür çeşitleri ile uyuşması, nematod, kireçli, hatta kısmen tuzlu topraklara ve kurağa dayanımı bakımından zerdali anaçları tatminkar sonuçlar vermektedir. Zerdali anacı üzerine aşılanmış kayısı çeşitlerinin olumsuz yönü ise ürüne birkaç yıl geç yatması, ağaçların büyük olması, taban suyu yüksek, ağır topraklarda başarısız sonuçlar alınmasıdır. 6 m x 6 m, 6 m x 7 m veya 7 m x 7 m dikim aralıkları kullanılabilir.

Myrobolan C29: Yaygın kullanılan yarı bodur bir anaçtır. Kayısı anacı olarak da kullanılmaktadır. Ağır ve kireçli topraklara dayanıklıdır (%8–9 aktif kireç). Yüksek verimli bir anaçtır. Yorgun topraklara da uyum sağlayabilmektedir. Çöğür anacının %70-80’ni kadar gelişme göstermektedir. 5 m x 3 m veya 4 m x 3 m dikim aralıkları kullanılabilir. Dik büyüme gösteren çeşitlerde, 4 m x 2 m dikim aralığı kullanılmaktadır.

Myrobolan B: Çok çeşitli topraklara uyum sağlamaktadırlar. Kuvvetli ve verimli ağaçlar yaparlar. Nematodlara dayanıklıdır. 5 m x 4 m veya 5 m x 5 m dikim aralıkları kullanılabilir.